
W dniu 19 kwietnia br. w Politechnice Wrocławskiej odbył się II Festiwal Przedsiębiorczości Akademickiej.
Festiwal był okazją do nagrodzenie laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Przedsiębiorczości Akademickiej. Zwycięzcom wręczono dyplomy oraz statuetki „Fortuna z rogiem obfitości”
Zaszczytny tytuł „Akademickiego Lidera Biznesu” oraz statuetka zostały przyznane:
- Firmie Vratis Sp. z o.o. Wojciech Tarnawski, Łukasz Mirosław, Bartłomiej Paszkiewicz Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej, która zajmuje się opracowywaniem algorytmów na potrzeby analizy obrazów w przemyśle, medycynie i biologii. Opracowywane przez nich równania są wykorzystywane w projektowaniu m.in. samolotów, badaniach przepływu krwi w tętniakach czy opisów ruchów gwiazd w galaktyce. Firma stworzyła także system komputerowy wspierający diagnostykę raka szyjki macicy, który może być szansą dla tysięcy kobiet na wczesne wykrycie nowotworu i pomyślne leczenie.
W kategorii „Produkt innowacyjny” statuetkę i tytuł „Akademicki Lider Innowacji” przyznano:
- Firmie Green Wave Sp.zo.o. Paweł Kawaliło, Grzegorz Hapel za serię terminali G1000 do ładowania pojazdów elektrycznych
- Firmie Eko Energetyka-Zachód Bartosz Kubik, Maciej Wojeński z Zielonej Góry za innowacyjny produkt „Mikroelektrowania”.
Firma opracowała system zarządzania i zdalnego sterowania mikroelektrowni opartych na odnawialnych źródłach energii.
Kapituła Konkursu wyróżniła również firme AIP PWr 360 Stopni Rafał Juszko za innowacyjny produkt :”Tablica muzyczna”.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu nowych technologii!!!
O specyfice działania AIP opowiadał prof. Kazimierz Wójs – Dyrektor AIP PWr. Przedstawił dokonania Inkubatora w zakresie promocji przedsiębiorczości i wspierania firm akademickich. Zaznajomił uczestników z ofertą Inkubatora a także przybliżył studentom ideę preinkubacji, która umożliwi realizacje zleceń bez konieczności zakładania działalności gospodarczej.
Następnie uczestnicy Panelu dyskusyjnego przedstawili możliwości: „Pozyskania kapitału zewnętrznego na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”
Podczas wystawy towarzyszącej festiwalowi uczestnicy mogli zapoznać się także z ofertą firm Inkubatora Politechniki Wrocławskiej. Przedszkole parkowe prezentowało innowacyjną ofertę prowadzonych zajęć edukacyjnych, które umożliwiają najmłodszym wielozmysłowe odkrywanie otaczającego świata, rozwijanie kreatywność i odkrywanie talentów.
Swoje stanowisko miała także Fragaria Systems, firma zajmująca się tworzeniem aplikacji webowych, serwisów internetowych, a także działalnością marketingową. Podczas Festiwalu promowali swój nowy portal Instancje.pl.
Młoda firma ATP Energy Group jako wyłączny dystrybutor na Polskę pokazała innowacyjną termoplastyczną ortezę na dłoń i przedramię jako alternatywę dla klasycznego gipsu.
Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie papieru elektronicznego przedstawił 71 Media, który prowadzi multimedialną bibliotekę publikacji elektronicznych. Ulubioną literaturę można pobrać z portalu e-tekst i wyświetlać przy pomocy czytnika e-book przyjaznego dla oczu.
Firma Green Wave pokazała rodzinę skonstruowanych przez siebie nowoczesnych terminali G1000 do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Panowie udowodnili, że nowoczesną technologię można połączyć z funkcjonalnością i ciekawą stylistyką. Fani ekologicznej motoryzacji mogli przymierzyć się do prezentowanych na festiwalu skuterów elektrycznych.
Było też coś dla pasjonatów muzyki i designu, a to dzięki młodej firmie 360 Stopni, która opatentowała ścienną tablicę do przechowywania płyt CD. Dzięki magnesom na opakowaniu płyty można zamieścić w dowolnej konfiguracji, a
wszystko to z grafiką swojego ulubionego zespołu, którą firma zrobi na zamówienie.
Młodzi właściciele firmy Eko Energetyka – Zachód zaprezentowali terminale do ładowania pojazdów elektrycznych. Akademickie biuro podróży Shell-Tur przygotowało ofertę wycieczek, obozów i firmowych wyjazdów integracyjnych zarówno na terenie kraju jak i zagranicą. Dla firm X-CODING IT STUDIO oraz Thunderbull Entertainment Festiwal był okazją do promowania swoich usług.
Prezentowane stanowiska cieszyły się dużym zainteresowaniem gości festiwalu, a firmy nawiązały ciekawe kontakty biznesowe i pozyskały nowe zlecenia.
Uczestnicy festiwalu zainteresowani pozyskaniem środków z UE na działalność firmy mogli uzyskać niezbędne informacje od pracowników Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich z UMWD.
Była też okazja do wyjaśnienia kwestii prawnych związanych m.in. z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej podczas dyżuru przedstawiciela stowarzyszenia UniConsult, które na co dzień współpracuje z AIP PWr.























































