Organizatorzy ALFA SCHOOL nie próżnują i kontynuowana jest raz rozpoczęta misja budowania mostu między nauką a biznesem. Pod koniec kwietnia swoje kompetencje w zakresie komercjalizacji projektów podnosili naukowcy w Krakowie, a już w czerwcu - 16 i 17, szansę na to będą mieć twórcy projektów naukowo - badawczych we Wrocławiu.
ALFA SCHOOL to wydarzenia satelitarne do pre-akceleratora dla naukowców alfa.ac, który miał swoją pierwszą edycję na przełomie 2015/2016 roku w Warszawie. Aby zintegrować środowisko naukowe ze światem biznesu inicjatorzy wydarzenia postanowili wyruszyć w Polskę z cyklem dwudniowych warsztatów. Widzimy ogromny potencjał w łączeniu tych dwóch światów zarówno dla samych naukowców, jak i inwestorów, ale przede wszystkim dla potencjalnych odbiorców nowych technologii. Projekty naukowe dotyczą bowiem najczęściej ważnych dla ludzi aspektów, a ich komercjalizacja niejednokrotnie bezpośrednio przekłada się na komfort życia, a nawet zdrowie. - mówi Małgorzata Dynowska zastępca dyrektora generalnego ds. inkubacji i rozwoju firm WPT.
Poprzednie ALFA SCHOOL cieszyły się dużym powodzeniem wśród lokalnych, ale nie tylko, środowisk naukowych. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski, i tak na przykład do Krakowa, czyli miasta, w którym w kwietniu odbyła się ostatnia ALFA SCHOOL, uczestnicy przyjechali również z Warszawy, czy Łodzi.
Podczas warsztatów można obserwować bardzo duże zaangażowanie ze strony uczestników. Oznacza to, że inicjatywy tj. ALFA SCHOOL, nakierowane na naukowców, są dla nich samych bardzo ważne, a informacje, jakie tam otrzymują potrzebne do rozwijania koncepcji swoich wyników badań B+R. Czasami po raz pierwszy spotykają się tam ze stricte biznesowym podejściem do ich prac, co wiele wnosi do dalszej ich organizacji i przybliża na drodze do komercjalizacji ich wyników.- dodaje Przemysław Paczos, kierownik sekcji wspierania komercjalizacji wyników badań B+R poprzez instrumenty finansowe NCBR.
Otrzymaliśmy również dużo zgłoszeń z Wrocławia, dlatego to właśnie Wrocławski Park Technologiczny jest organizatorem następnej edycji ALFA SCHOOL, a wspierają go Dentons i SpeedUp Group. Czwarte już warsztaty odbędą się 16 i 17 czerwca. Z nowymi uczestnikami także popracujemy nad dyfuzją innowacji i komercjalizacji badań naukowych, modelem biznesowym, czy też relacjami z inwestorem. - mówi Joanna Skuza specjalista ds. komunikacji i organizacji eventów w SpeedUp Group. Są naukowcy, inwestorzy i uniwersytety. Największym problemem jest zrozumienie celów i intencji, jakie przyświecają każdej ze stron - zauważa Michał Krodaczuk, co-head of Dentons Poland Startup Program. Duży nacisk podczas ALFA SCHOOL kładziony jest na aspekty komunikacyjne - jak w sposób zwięzły i zrozumiały mówić o skomplikowanych technologicznie badaniach naukowych tak, aby potencjalny inwestor, ale również odbiorca uznał je za wartościowe i potrzebne. - dodaje.
Ogromną wartością spotkań z cyklu ALFA SCHOOL jest możliwość porozmawiania z przedstawicielami funduszy inwestycyjnych. Udział w warsztatach daje naukowcom niekwestionowane ułatwienie w dotarciu do potencjalnych inwestorów. W przedsięwzięciu biorą udział fundusze skupione wokół pierwszej edycji programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, BRIdge Alfa takie jak: Infini, Impera Alfa, Polski Instytut Badań i Rozwoju oraz SpeedUp Group. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ponownie objęło patronat nad wydarzeniem. Warsztaty dla naukowców ALFA SCHOOL są świetnym przykładem spotkania naukowców, innowatorów z przedstawicielami funduszy inwestycyjnych i poznania mechanizmów rządzących rynkiem i zasad prowadzenia projektów celem ich komercjalizacji - reasumuje Maciej Potocki, prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego SA.
Warsztaty dla naukowców są bezpłatne, wymagana jest jedynie rejestracja. Z wybranymi uczestnikami organizatorzy kontaktować się będą na początku czerwca. Formularz zgłoszeniowy na stronie: http://alfa.ac/alfa-school/
Kontakt do organizatorów:
SpeedUp Venture Capital Group
Joanna Skuza
kom.: +48 668-222-267
Wrocławski Park Technologiczny
Małgorzata Dynowska
malgorzata.dynowska@technologpark.pl
tel.:+48 71 798 58 16
Organizatorzy
Wrocławski Park Technologiczny - Instytucja otoczenia biznesu, która od lat skutecznie wspiera rozwój gospodarczy dolnego śląska. Oferta parku skierowana jest do przedsiębiorstw bazujących na zaawansowanych technologiach, laboratoriów oraz ośrodków naukowych i badawczo-rozwojowych. Celem WPT jest kreowanie warunków dla wykorzystania naukowego i przemysłowego potencjału Wrocławia i regionu oraz stymulacja rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii.www.technologpark.pl
SpeedUp Venture Capital Group to grupa funduszy inwestujących na wczesnych etapach rozwoju przedsiębiorstwa (seed, pre-revenu i early growth). W obszarze ich zainteresowań znajdują się firmy i przedsiębiorcy z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy dzięki opracowanym przez siebie rozwiązaniom chcą zdobyć globalny rynek. W skład grupy wchodzą m.in. SpeedUp Investments, SpeedUp Innovation oraz SpeedUp BRIdge Alfa - inwestujący w projekty najambitniejszych naukowców w kraju. www.speedupgroup.com
Dentons Poland Startup Program – inicjatywa globalnej firmy prawniczej Dentons polegająca na wsparciu prawnym oraz kreowaniu możliwości biznesowych dla przedsiębiorców oraz naukowców, działających na rynku nowoczesnych technologii. Unikalność programu przejawia się w sposobie działania, polegającym na zapewnieniu uczestnikom indywidualnego, dostosowanego do ich potrzeb i możliwości wsparcia, przy równoczesnym dostępie do zasobów jednej z największych, globalnych firm prawniczych. www.dentons.com